1) Jak zaizolować ławy fundamentowe?
Izolacje poziome ław fundamentowych mają podstawowe znaczenie dla późniejszej wartości użytkowej i zdrowotnej budynku. Zła pozioma warstwa izolacyjna fundamentów lub zmniejszająca się z biegiem lat ich szczelność prowadzi do przenikania wilgoci i poprzez podciąganie kapilarne, do podnoszenia się jej poziomu w ścianach. Powoduje to niszczenie materiałów, z których są one wykonane. Dlatego też należy je wykonywać ze szczególną starannością.
Izolacja taka składa się najczęściej z dwóch zlepionych ze sobą warstw papy izolacyjnej, przyklejonych lepikiem do podłoża, w następującej kolejności:
- podłoże
- warstwa gruntująca IZOHAN Br
- warstwa lepiku na zimno - IZOHAN Br-tixo
- papa izolacyjna
- warstwa lepiku na zimno - IZOHAN Br-tixo
- papa izolacyjna
Jako rozwiązanie alternatywne możemy tez zastosować izolację z nowoczesnych materiałów mineralnych typu PCC, a mianowicie IZOHAN EKO 1K. Stosujemy warstwę grubości 3 mm, nanosząc IZOHAN EKO 1K w min. dwóch operacjach roboczych, tak aby poszczególne warstwy nie przekraczały grubości 2 mm.
Izolacje poziome, zarówno te ułożone na ławie fundamentowej, jak i te na ścianie fundamentowej, muszą być ciągłe na całej długości i połączone z izolacją pionowąściany fundamentowej oraz z izolacją posadzki piwnicy (jeśli budynek jest podpiwniczony). Jeśli strop znajduje się poniżej powierzchni terenu, dodatkowo izolację poziomą układa się 30 cm nad poziomem terenu, czyli w miejscu, w którym powinno zakończyć się izolację pionową.
2) Czy masy IZOHAN można stosować na izolacje wykonane środkami asfaltowymi na bazie wody?
Rozpuszczalnikowe masy asfaltowe IZOHAN można stosować na stare powierzchnie izolowane poprzednio za pomocą asfaltowych dyspersji wodnych. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu izolowanej powierzchni oraz o usunięciu wszystkich luźnych części.
3) Jaki podkład należy zastosować pod papę zgrzewalną?
Najlepszym preparatem gruntującycm pod papę zgrzewalną jest IZOHAN PENETRATOR G7. Podobnie jak papy zgrzewalne jest modyfikowany SBS-em, głebokopenetruje podłoże i bardzo szybko schnie -30 min. ( dla 23oC).
4) Czym różni się IZOHAN Br-tixo od IZOHAN SBS-tixo?
Lepik IZOHAN SBS-tixo jest produktem modyfikowanym. Modyfikator SBS powoduje, że lepik lepiej zachowuje się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne.
5) Z jakich materiałów wykonać hydroizolację poziomą na ławie fundamentowej?
Brak lub nieodpowiednio wykonana hydroizolacja pozioma może prowadzić do przenikania wilgoci i podnoszenia się jej poziomu w ścianach poprzez podciąganie kapilarne. Z czasem powoduje to niszczenie materiałów, z których wykonana jest konstrukcja. W związku z tym hydroizolacja pozioma stanowi bardzo istotny element zabezpieczenia fundamentów i należy ją wykonać z dużą starannością z odpowiednio dobranych materiałów.
W przypadku gdy ściany fundamentowe będą wykonane z elementów małogabarytowych, takich jak bloczki betonowe, do hydroizolacji poziomej ławy można zastosować papę zgrzewalną o określonych parametrach. Przed położeniem papy podłoże należy zagruntować preparatem bitumicznym IZOHAN PENETRATOR G7 lub IZOHAN DYSPERBIT. Papa zastosowana do hydroizolacji poziomej musi charakteryzować się mocną osnową oraz wysoką modyfikacją asfaltu (szczególnie ważne przy hydroizolacji przeciwwodnej). Do tego celu doskonale nadaje się, np. papa zgrzewalna IZOLMAT PLAN PYE G200 S4,0.
Jeżeli zaś ściany fundamentowe mają być monolitycznie zespolone z ławą, wówczas do hydroizolacji poziomej na ławie nie wolno stosować materiałów rolowych. Ciągłość papy zostanie bowiem przerwana przez pręty zbrojeniowe wychodzące z ławy. W tym przypadku hydroizolację poziomą można wykonać jedynie z materiałów bezspoinowych, takich jak mikrozaprawa uszczelniająca jednoskładnikowa IZOHAN EKO 1K. Powłoka o grubości 3 mm wykonana z tego materiału jest wytrzymała na obciążenia przekazywane ze ścian fundamentowych budynku.
Należy pamiętać, że hydroizolacje poziome muszą w sposób ciągły łączyć się z hydroizolacjami pionowymi ścian fundamentowych oraz często posadzek na gruncie (szczególnie w przypadku budynków podpiwniczonych). Dlatego bardzo ważny przy projektowaniu całej hydroizolacji budynku jest dobór kompatybilnych materiałów.
6) Czy masy IZOHAN można stosować na izolacje wykonane środkami asfaltowymi?
Rozpuszczalnikowe masy asfaltowe IZOHAN można stosować na stare powierzchnie izolowane poprzednio za pomocą asfaltowych dyspersji wodnych. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu izolowanej powierzchni oraz usunięciu wszystkich luźnych części.
7) Jaki podkład należy zastosować pod papę zgrzewalną?
Bardzo dobrze jako grunt pod papę zgrzewalną sprawdza się masa bitumiczna rozpuszczalnikowa IZOHAN PENETRATOR G7. Podobnie jak papy zgrzewalne jest modyfikowana SBS-em, głęboko penetruje w podłoże i bardzo szybko schnie: < 30 min. (dla 23oC). Jednak mas bitumicznych rozpuszczalnikowych nie wolno stosować wewnątrz pomieszczeń. Do hydroizolacji posadzek na gruncie z pap zgrzewalnych zaleca się masy bitumiczne dyspersyjne, takie jak IZOHAN DYSPERBIT (do gruntowania rozcieńcza się wodą stosunku 1:1), który posiada odpowiedni Atest Higieniczny.
8) Czy masami bitumicznymi cienkopowłokowymi można wykonać hydroizolację przeciwwodną?
Masami bitumicznymi cienkopowłokowymi nie można wykonać odpowiednio grubej powłoki odpornej na parcie wody. W związku z tym masy bitumiczne cienkopowłokowe przeznaczone są jedynie do hydroizolacji przeciwwilgociowej.
9) Czym przykleić płyty polistyrenowe (styropian) do hydroizolacji z mas bitumicznych dyspersyjnych (wodnych)?
Firma IZOHAN posiada szeroką gamę produktów przeznaczonych do przyklejania płyt polistyrenowych. W celu przyklejenia płyt polistyrenowych do hydroizolacji wykonanej z mas bitumicznych dyspersyjnych, można zastosować następujące kleje bitumiczne: IZOHAN WL (polistyren ekspandowany – EPS), IZOHAN WK, IZOHAN WK plus, IZOHAN STYROPUK FUNDAMENT (zarówno EPS jak i polistyren ekstrudowany – XPS) lub piankę poliuretanową IZOHAN STYROPUK FUNDAMENT (EPS, XPS). Jednak pianki poliuretanowe stosuje się jedynie w przypadku dobrych warunków wodno-gruntowych, w których poziom wody gruntowej nawet okresowo nie podnosi się powyżej poziomu posadowienia budynku. Nie wolno przyklejać płyt polistyrenowych bezpośrednio na kleje mineralne do hydroizolacji bitumicznych ze względu na ich brak przyczepności do powłoki. Przyklejenia styropianu do hydroizolacji wykonanej z mas bitumicznych rozpuszczalnikowych można dokonać przy pomocy IZOHAN EKOLEP – po uprzednim wykonaniu warstwy separacyjnej z tego samego produktu.
10) Czy hydroizolacje z mas bitumicznych grubopowłokowych PMBC wymagają ochrony przed zasypaniem?
Masy bitumiczne PMBC należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, które może spowodować np. zasypanie wykopu. Do tego celu można zastosować włókninę o wysokiej gramaturze. Jeżeli fundament będzie ocieplany, płyty polistyrenowe pełnić będą także rolę ochrony hydroizolacji. Nie należy do tego celu używać folii kubełkowej, gdyż w wyniku oddziaływania parcia gruntu kubełki wbijają się w hydroizolację, uszkadzając ją.
11) Czy można stosować folię kubełkową bezpośrednio na hydroizolację bitumiczną?
Nie wolno stosować folii kubełkowej bezpośrednio na hydroizolacji bitumicznej, gdyż w wyniku oddziaływania parcia gruntu kubełki wbijają się i uszkadzają powłokę. Na izolacji dopuszcza się stosować folię kubełkową ze zintegrowaną włókniną. Folia kubełkowa wspomaga drenaż pionowy ścian fundamentowych i można ją układać na warstwie termoizolacji, jednak zabronione jest mocowanie mechaniczne poniżej poziomu terenu.
12) Jaka jest różnica między IZOHAN WM, IZOHAN WM 2K i IZOHAN WM 2K plus?
IZOHAN WM, IZOHAN WM 2K i IZOHAN WM 2K plus to wodorozcieńczalne masy grubowarstwowe przeznaczone do bezspoinowej hydroizolacji ścian fundamentowych oraz poziomej izolacji pod płytą fundamentową. Mogą stanowić hydroizolację posadzki na gruncie, chronią fundament przed wilgocią gruntową, wodą niewywierającą oraz wywierającą ciśnienie hydrostatyczne (do 80 metrów słupa wody). W przypadku murów o równym licu i pełnej spoinie nie wymagają wkładek zbrojących ani tynku wyrównawczego. Są bezpieczne w kontakcie ze styropianem, a przy tym odporne na agresywne substancje występujące w gruncie.
IZOHAN WM
Masa jednoskładnikowa zbrojona mikrowłóknami, charakteryzująca się bardzo dobrym mostkowaniem rys. Produkt gotowy do użycia po wymieszaniu, nadaje się na wszystkie podłoża mineralne, suche lub matowo-wilgotne. Wykonana powłoka stanowi paroizolację, a także skuteczną barierę antyRadonową.
IZOHAN WM 2K
Produkt dwuskładnikowy, zawiera także składnik proszkowy. Przed aplikacją należy dokładnie wymieszać ze sobą dwa składniki. Dzięki niemu wiązanie odbywa się nie tylko fizycznie (poprzez odparowanie wody), ale także hydraulicznie. Przyśpiesza to tworzenie powłoki do około 4 godzin oraz nabywanie odporności na deszcz po około 2 godzinach. Wykonana powłoka może stanowić również paroizolację i skuteczną barierę antyRadonową.
IZOHAN WM 2K plus
Masa dwuskładnikowa z wypełnieniem polistyrenowym. Zawiera także składnik proszkowy. Wypełnienie polistyrenowe ułatwia nakładanie wymaganej grubości warstwy w jednej aplikacji roboczej.
13) Czy hydroizolacje z mas bitumicznych IZOHAN WM oraz IZOHAN IMS mogą być stosowane jako hydroizolacja pozioma pod płytą fundamentową, nad betonem podkładowym?
Produkty IZOHAN WM oraz IZOHAN IMS mogą być stosowane jako hydroizolacja pozioma pod płytą fundamentową (obciążenie rozłożone na dużej powierzchni), nad odpowiednio przygotowanym (zagruntowanym) betonem podkładowym. W celu zabezpieczenia hydroizolacji przed uszkodzeniem przy układaniu zbrojenia płyty fundamentowej, zaleca się ułożenie na powłoce bitumicznej folii PE i wylanie warstwy betonu ochronnego grubości 4 cm. Nie wolno stosować mas bitmucznych pod ścianami czy słupami, gdyż nie przeniosą one obciążeń, a powłoka ulegnie zniszczeniu. Zastosowanie papy zgrzewalnej na równej płaszczyźnie pod płytą fundamentową jest bardziej uzasadnione m.in. ze względu na czas wykonania (nie trzeba czekać aż wyschną poszczególne warstwy powłoki bitumicznej z masy PMBC). Należy jednak pamiętać, że w przypadku hydroizolacji przeciwwodnej trzeba zastosować dwie warstwy papy zgrzewalnej. Oprócz tego papa zgrzewalna wysokomodyfikowana z mocną wkładką, np. IZOLMAT PLAN PYE G200 S4,0 jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne od powłoki wykonywanej z mas PMBC.
14) Czy posiadają państwo w ofercie produkt, który można aplikować na świeży beton?
Na świeży beton, czyli mający od 4 do 8 godzin, można stosować dwa z naszych produktów: możemy zaoferować żywicę epoksydową IZOHAN epoxy EP-601 oraz żywicę akrylową IZOHAN renobud R-112. Oba produkty po aplikacji ułatwiają pielęgnację betonu. IZOHAN epoxy EP-601 stanowi podkład pod papę zgrzewalną, natomiast IZOHAN renobud R-112 może stanowić warstwę gruntującą (po rozcieńczeniu 20% rozpuszczalnikiem organicznym) pod papę zgrzewalną i powłokę hydroizolacji przeciwwodnej.