Wpływ gruntu i wody gruntowej na hydroizolację budowli
Przed przystąpieniem do budowy domu, zaleca się wykonanie badań geologicznych. Stawiając budynek, musimy mieć pewność warunków wodno-gruntowych panujących w danym miejscu, co umożliwi dobór odpowiedniej hydroizolacji. Jakie wodne sekrety kryją się pod powierzchnią?
Wilgoć gruntowa to woda występująca w gruncie i wypełniająca naczynia włoskowate w nim występujące. Może występować w następujących postaciach:
▶ woda podciągana kapilarnie przez grunt ku górze, gdzie utrzymuje się między jego cząsteczkami dzięki napięciu powierzchniowemu. Zjawisko to zależy od rodzaju gruntu, a przede wszystkim od wielkości ziaren. Największe podciąganie wykazują iły (ponad 50 m), mniejsze piasek drobnoziarnisty (0,2−0,5 m), piasek gruboziarnisty (0,04−0,15 m) i żwir (do 0,03 m).
▶ woda przesiąkająca w dół w kierunku wody gruntowej poprzez warstwy zawierające powietrze, nie wywierająca ciśnienia hydrostatycznego. Część tej wody utrzymuje się w gruncie dzięki siłom lepkości.
▶ woda zaskórna, czyli woda z opadów atmosferycznych, zbierająca się w gruncie najczęściej nad podkładami o małej przepuszczalności (ił, glina). Jej poziom najczęściej ulega wahaniom, zależnie od intensywności opadów; wywiera na obiekt parcie hydrostatyczne, stając się wodą naporową.
▶ woda gruntowa wypełnia stale przestrzenie między cząsteczkami w gruntach wodonośnych. Może występować w spoczynku lub w ruchu, wywołuje ciśnienie hydrostatyczne.
▶ woda pochodząca z opadów, lecz niewywierająca ciśnienia, czyli woda przesączająca się przez przepuszczalne warstwy gruntu.
Wody występujące wewnątrz gruntu dzielimy na:
Wodę niewywierającą ciśnienia, czyli wodę powierzchniową lub przesączająca się w formie kropli. Na uszczelnioną powierzchnię nie wywiera ona żadnego ciśnienia hydrostatycznego. Z tego rodzaju obciążeniem należy się liczyć tylko wtedy, gdy grunt przepuszczalny ma dostateczną głębokość pod podstawą fundamentów oraz materiał, którym zasypywany jest wykop posiada dobrą przepuszczalność, np. żwir, piasek. Woda musi mieć możliwość przesączania się do naturalnego poziomu wód gruntowych. Wodę infiltracyjną, w przypadku podłoża słabo przepuszczalnego, można odprowadzić, stosując odpowiednio wydajne drenaże.
Wodę pod ciśnieniem, wywierającą na element budowli ciśnienie hydrostatyczne. Wartość ciśnienia uzależniona jest od wysokości słupa wody otaczającej obiekt, np.: wody gruntowej, spiętrzonej lub warstwowej. Przypadek ten występuje również wtedy, gdy na zboczach lub w gruncie słabo przepuszczalnym nie założono drenażu lub jego założenie jest technicznie niemożliwe. Przy niewielkiej przepuszczalności podłoża należy liczyć się z tym, że woda infiltracyjna od czasu do czasu spiętrza się przed izolacją i wywiera na nią nacisk jako woda pod ciśnieniem. Podobne oddziaływanie przekazuje na izolację woda gruntowa, której poziom lustra leży powyżej poziomu posadowienia budowli.
Wiedza na temat występujących w gruncie wód pozwoli na dobór odpowiedniej hydroizolacji. Hydroizolację przeciwwilgociową stosuje się, gdy grunt powyżej i poniżej poziomu posadowienia oraz materiał, którym zasypywany jest fundament, są dobrze przepuszczalne, a woda przesączająca się nawet w czasie silnych opadów nie tworzy zastojów. Hydroizolację przeciwwodną natomiast zaleca się, kiedy grunt rodzimy jest gruntem słabo przepuszczalnym, a woda gruntowa okresowo lub na stałe występuje powyżej poziomu posadowienia, bez względu na rodzaj gruntu i głębokość posadowienia.
Niekiedy hydroizolację wykonuje się po wewnętrznej stronie ściany piwnicznej. W takim przypadku woda infiltruje przez materiał fundamentu i napiera na izolację od strony ściany. Parcie takie nazywamy parciem negatywnym wody. Wytrzymałość na odrywanie jest wówczas znacznie zmniejszona, dlatego należy stosować materiały przystosowane do obciążenia parciem negatywnym, takie jak na przykład EKO 1K.
Data publikacji: 26 marca 2018