fbpx

Czy dach płaski w ogóle trzeba odśnieżać? Jaki wpływ na konstrukcję dachu ma zalegający śnieg? Jak przeprowadzić odśnieżanie dachu, aby nie uszkodzić pokrycia?

Zima to pora roku, któ­ra lubi ude­rzać nie­spo­dzie­wa­nie, nie­jed­no­krot­nie zasy­pu­jąc nas ogrom­ny­mi ilo­ścia­mi bia­łe­go puchu. To co dla dzie­ci, czy dla nar­cia­rzy jest powo­dem do ucie­chy, dla wła­ści­cie­li lub admi­ni­stra­to­rów budyn­ków sta­je się uciąż­li­wym pro­ble­mem, szcze­gól­nie gdy nawar­stwia­ją­cy się śnieg zale­ga na dachach, sta­jąc się dużym zagro­że­niem. O ile z dachów sko­śnych śnieg czę­sto spa­da samo­ist­nie, tak w przy­pad­ku dachów pła­skich gro­ma­dzi się i zale­ga na nich, cza­sem dłu­gi­mi tygo­dnia­mi. Z tego arty­ku­łu dowiesz się, dla­cze­go odśnie­ża­nie dachu zimą jest takie waż­ne i jak powin­no się je przeprowadzić.

odśnieżanie dachuFot. pexels.com

Dachy powin­ny być zapro­jek­to­wa­ne w taki spo­sób, aby bez pro­ble­mu udźwi­gnę­ły duże masy zale­ga­ją­ce­go śnie­gu. Gene­ral­nie moż­na przy­jąć, że im młod­szy budy­nek, tym wytrzy­ma­łość dachu na śnieg powin­na być więk­sza. Zna­cze­nie ma oczy­wi­ście rodzaj kon­struk­cji dachu, jego powierzch­nia, ale też sam śnieg – mokry, zale­ga­ją­cy śnieg na dachu jest o wie­le cięż­szy od świe­że­go puchu. Dodat­ko­we zagro­że­nie może sta­no­wić rów­nież woda z top­nie­ją­ce­go śnie­gu – może gro­ma­dzić się za komi­na­mi czy atty­ka­mi, miej­sco­wo obcią­ża­jąc kon­struk­cję i powo­du­jąc prze­cie­ki. Nie­bez­piecz­ne są tak­że zwi­sa­ją­ce z dachu sople lodu.

Ile waży śnieg na dachu?

Cię­żar śnie­gu zwięk­sza się wraz z cza­sem jego zale­ga­nia. 1 m³ świe­że­go śnie­gu na dachu waży oko­ło 200 kg. Mokry śnieg o takiej obję­to­ści ma już cię­żar docho­dzą­cy do 800 kg, a łącz­ny cię­żar bia­łe­go puchu na dachu o powierzch­ni 150 m² może się­gnąć nawet kil­ku­dzie­się­ciu ton. Nie każ­dy dach jest na to przy­go­to­wa­ny, dla­te­go war­stwę zale­ga­ją­ce­go śnie­gu nale­ży kon­tro­lo­wać i odśnie­żać powierzch­nie dacho­we – szcze­gól­nie pła­skie. Takie pra­ce na dachach wiel­ko­po­wierzch­nio­wych (m.in. hiper­mar­ke­ty, hale tar­go­we i spor­to­we oraz maga­zy­ny) cięż­ko wyko­nać samo­dziel­nie i zazwy­czaj zle­ca się je wykwa­li­fi­ko­wa­nym fir­mom, ale mniej­sze dachy domów, czy gara­ży moż­na już odśnie­żyć samo­dziel­nie, pamię­ta­jąc o pew­nych zasadach.

Jak samodzielnie odśnieżyć dach?

Przed wej­ściem na dach, przy­go­tuj miej­sce, gdzie będziesz zrzu­cać śnieg. Dopil­nuj, aby w trak­cie odśnie­ża­nia nikt się do nie­go nie zbli­żał. Zabez­piecz też ele­men­ty domu, czy ogro­du, któ­re mogą ulec uszko­dze­niu przez spa­da­ją­cy śnieg i lód. Na dach dosta­niesz się zazwy­czaj po dra­bi­nie, albo przez właz w stro­pie (jeśli taki ist­nie­je). Pod­czas odśnie­ża­nia pamię­taj o uprzę­ży dekar­skiej, zamo­co­wa­nej, na przy­kład, do komina. 

odśnieżanie dachu płaskiegoFot. Ado­be Stock

Do odśnie­ża­nia dachu pła­skie­go moż­na użyć takiej samej szu­fli, jakiej uży­wa się do odśnie­ża­nia chod­ni­ków. Naj­le­piej, jeśli ma gumo­we obrze­ża. Ostre, meta­lo­we kra­wę­dzie mogą uszko­dzić poszy­cie dachu. Zde­cy­do­wa­nie odra­dza­my wstęp­ne roz­bi­ja­nie zbry­lo­ne­go śnie­gu lub lodu. Łatwo moż­na dopro­wa­dzić do uszko­dze­nia izo­la­cji. Śnieg usu­waj poza dach, mały­mi por­cja­mi. Manew­ro­wa­nie obcią­żo­ną szu­flą lub łopa­tą na ośnie­żo­nym i oblo­dzo­nym dachu nie jest dobrym pomy­słem. Na dachu nie powin­no się też two­rzyć tym­cza­so­wych pryzm, prze­zna­czo­nych do dal­sze­go usu­nię­cia, bo mogą one miej­sco­wo prze­cią­żyć kon­struk­cję dachu. 

Odśnieżanie dachu płaskiego – czy warto?

Nawet jeże­li wyda­je nam się, że śnieg nie zagra­ża bez­pie­czeń­stwu osób znaj­du­ją­cych się w pobli­żu, to nie moż­na lek­ce­wa­żyć same­go fak­tu jego zale­ga­nia. Śnieg, któ­ry gro­ma­dzi się na dachu może znacz­nie obcią­żyć jego kon­struk­cję. Zda­rza się, że pod napo­rem jego cię­ża­ru może dojść do zapad­nię­cia się dachu, zapcha­nia rynien i uszko­dze­nia insta­la­cji odwad­nia­ją­cej. Spo­so­bem na zapo­bie­gnię­cie takim sytu­acjom jest odśnie­ża­nie dachu i usu­wa­nie sopli lodu. Odśnie­ża­nie dachu moż­na wyko­nać samo­dziel­nie, sto­su­jąc się do odpo­wied­nich zasad bez­pie­czeń­stwa. Jeśli nie czu­je­my się na siłach, odśnie­ża­nie może­my zle­cić wykwa­li­fi­ko­wa­nej firmie.

Data publikacji: 27 stycznia 2021

h