Czy dach płaski w ogóle trzeba odśnieżać? Jaki wpływ na konstrukcję dachu ma zalegający śnieg? Jak przeprowadzić odśnieżanie dachu, aby nie uszkodzić pokrycia?
Zima to pora roku, która lubi uderzać niespodziewanie, niejednokrotnie zasypując nas ogromnymi ilościami białego puchu. To co dla dzieci, czy dla narciarzy jest powodem do uciechy, dla właścicieli lub administratorów budynków staje się uciążliwym problemem, szczególnie gdy nawarstwiający się śnieg zalega na dachach, stając się dużym zagrożeniem. O ile z dachów skośnych śnieg często spada samoistnie, tak w przypadku dachów płaskich gromadzi się i zalega na nich, czasem długimi tygodniami. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego odśnieżanie dachu zimą jest takie ważne i jak powinno się je przeprowadzić.
Fot. pexels.com
Dachy powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby bez problemu udźwignęły duże masy zalegającego śniegu. Generalnie można przyjąć, że im młodszy budynek, tym wytrzymałość dachu na śnieg powinna być większa. Znaczenie ma oczywiście rodzaj konstrukcji dachu, jego powierzchnia, ale też sam śnieg – mokry, zalegający śnieg na dachu jest o wiele cięższy od świeżego puchu. Dodatkowe zagrożenie może stanowić również woda z topniejącego śniegu – może gromadzić się za kominami czy attykami, miejscowo obciążając konstrukcję i powodując przecieki. Niebezpieczne są także zwisające z dachu sople lodu.
Ile waży śnieg na dachu?
Ciężar śniegu zwiększa się wraz z czasem jego zalegania. 1 m³ świeżego śniegu na dachu waży około 200 kg. Mokry śnieg o takiej objętości ma już ciężar dochodzący do 800 kg, a łączny ciężar białego puchu na dachu o powierzchni 150 m² może sięgnąć nawet kilkudziesięciu ton. Nie każdy dach jest na to przygotowany, dlatego warstwę zalegającego śniegu należy kontrolować i odśnieżać powierzchnie dachowe – szczególnie płaskie. Takie prace na dachach wielkopowierzchniowych (m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny) ciężko wykonać samodzielnie i zazwyczaj zleca się je wykwalifikowanym firmom, ale mniejsze dachy domów, czy garaży można już odśnieżyć samodzielnie, pamiętając o pewnych zasadach.
Jak samodzielnie odśnieżyć dach?
Przed wejściem na dach, przygotuj miejsce, gdzie będziesz zrzucać śnieg. Dopilnuj, aby w trakcie odśnieżania nikt się do niego nie zbliżał. Zabezpiecz też elementy domu, czy ogrodu, które mogą ulec uszkodzeniu przez spadający śnieg i lód. Na dach dostaniesz się zazwyczaj po drabinie, albo przez właz w stropie (jeśli taki istnieje). Podczas odśnieżania pamiętaj o uprzęży dekarskiej, zamocowanej, na przykład, do komina.
Fot. Adobe Stock
Do odśnieżania dachu płaskiego można użyć takiej samej szufli, jakiej używa się do odśnieżania chodników. Najlepiej, jeśli ma gumowe obrzeża. Ostre, metalowe krawędzie mogą uszkodzić poszycie dachu. Zdecydowanie odradzamy wstępne rozbijanie zbrylonego śniegu lub lodu. Łatwo można doprowadzić do uszkodzenia izolacji. Śnieg usuwaj poza dach, małymi porcjami. Manewrowanie obciążoną szuflą lub łopatą na ośnieżonym i oblodzonym dachu nie jest dobrym pomysłem. Na dachu nie powinno się też tworzyć tymczasowych pryzm, przeznaczonych do dalszego usunięcia, bo mogą one miejscowo przeciążyć konstrukcję dachu.
Odśnieżanie dachu płaskiego – czy warto?
Nawet jeżeli wydaje nam się, że śnieg nie zagraża bezpieczeństwu osób znajdujących się w pobliżu, to nie można lekceważyć samego faktu jego zalegania. Śnieg, który gromadzi się na dachu może znacznie obciążyć jego konstrukcję. Zdarza się, że pod naporem jego ciężaru może dojść do zapadnięcia się dachu, zapchania rynien i uszkodzenia instalacji odwadniającej. Sposobem na zapobiegnięcie takim sytuacjom jest odśnieżanie dachu i usuwanie sopli lodu. Odśnieżanie dachu można wykonać samodzielnie, stosując się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie czujemy się na siłach, odśnieżanie możemy zlecić wykwalifikowanej firmie.
Data publikacji: 27 stycznia 2021